Refluks        www.DoZdrowia.com - portal medyczny

Przełyk Barretta

Przełyk Barretta to bardzo groźny skutek nie leczonej choroby refluksowej. Jest to nowotwór przełyku, które może szybko objawów. Ta dolegliwość zdarza się aż u dwudziestu procent ludzi, którzy mają chorobę refluksową. Najczęściej dotyczy ona mężczyzn, którzy skończyli pięćdziesiąt lat. Jest to powikłanie refluksu. Następuje kiedy chorzy ignorują uczucie zgagi, która doprowadza do upośledzenia przełyku. W efekcie pojawiają się blizny oraz stan zapalny Dochodzi do zwyrodnienia nabłonka płaskiego przełyku. Objawy przełyku Barretta są podobne jak choroby refluksowej czyli uczucia pieczenia w klatce piersiowej oraz zgaga. Najczęściej badanie endoskopowe pomaga przy wykrycie tego stanu. Kiedy mamy tą dolegliwość górny odcinek przewodu pokarmowego ma inny kolor niż jego reszta podczas badania. W czasie tego badanie można zrobić biopsje czyli pobrać niewielki odcinek na którym widać zmiany do badania. Jeżeli mamy tą chorobę w naszym przełyku znajdują się komórki jelitowe. Niestety chorzy na przełyk Barretta narażeni o wiele bardziej na nowotwór przełyku niż inni.

Leczenie przełyku Barretta

W leczeniu przełyku Barretta pomaga leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego. Podawanie leków na tą chorobę sprawia, że mniej kwasu żołądkowego wraca się do przełyku. W wyniku tego następuje jego regeneracja. W leczeniu farmaceutycznym stosuje się również leki prokinetyczne. Czasami, aby wyleczyć przełyk Barretta konieczny jest zabieg chirurgiczny. Stosuje się wtedy metodę nazywaną ablacją. Niedawno powstał nowy system Halo. Dzięki niemu możliwa jest likwidacja zmian w przełyku do jednego milimetra. Podczas zabiegu następuje zniszczenie uszkodzonej błony śluzowej, która potem sama się regeneruje. Przy zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe i można go robić maksymalnie dwa razy w roku. Taki sposób leczenia jest bardzo skuteczny. Dziewięćdziesiąt dwa procent chorych, którzy byli leczeni tą metodą nie miało potem nawrotów.
Na tej stronie znajdziesz:
  1. Refluks - Strona główna
  2. Dieta przy refluksie żołądka
  3. Badania
  4. Objawy
  5. Leczenie
  6. Refluks u dzieci
  7. Refluks zółciowy
  8. Przyczyny refluksu
  9. Przełyk Barretta
Leki:Informacje tu przedstawione maja jedynie charakter edukacyjny, i nie są poradą lekarską. Informacje tu podane stosujesz na własną odpowiedzialność. Jeżeli masz problemy, lepiej jednak idź do lekarza.