Refluks        www.DoZdrowia.com - portal medyczny

Przyczyny refluksu

Refluks żołądkowo -przełykowy pojawia się najczęściej jako skutek niewłaściwego działania zwieracza dolnego przełyku. Jest to mięsień, który łączy nasz żołądek z przełykiem. Zazwyczaj powinien się on rozkurczać podczas połykania po to, aby kwas z żołądka nie wrócił się do naszego przełyku. W dwóch sytuacjach może dojść do cofania się kwaśnej treści. Jedna to taka, kiedy występuje spadek napięcia. Mogą go spowodować leki, zabiegi operacyjne, choroby związane z twardziną układową. Inna sytuacja to taka gdy ciśnienie w żołądku jest za duże. Dzieje się tak kiedy zjemy za duży posiłek zwłaszcza wieczorem. Ciśnienie to może wzrosnąć również kiedy jest zbyt duże w jamie brzusznej i dzieje się tak gdy kobieta jest w ciąży. Czasem organizm naprodukuje kwas żołądkowy. Nie należy nosić zbyt ciasnych ubrań. Ta rada wydaje się banalna, lecz czasami ludzie tak robią i skarżą się potem na problemy z chorobą refluksową. Wtedy też możemy mieć problemy ze zgagą. Aby ten mięsień zwieracza przełyku prawidłowo funkcjonował musi być odpowiednio napięty. Przy chorobie refluksowej mięsień zwieracza nie kurczy się prawidłowo i w efekcie pojawia się uczucie nieprzyjemnego pieczenia w przełyku czyli zgagą..Często problemy z nią mają ludzi otyli, gdyż ich żołądek jest większy i pojawiają się problemy z jego opróżnianiem. Warto w tym przypadku zadbać o właściwą dietę przy refluksie oraz postarać się więcej ruszać, ćwiczyć. Wtedy objawy powinny szybko minąć same. Refluks żołądkowo- przełykowy może być skutkiem chorób przebytych wcześniej. Czasami cukrzyca, zmiany hormonalne, choroby przebyte w dzieciństwie mogły doprowadzić do powstania jego objawów. Problemy ze zgagą mogą mieć osoby, które nadużywają alkoholu lub chorzy u, których wystąpiła przepuklina rozworu przełykowego.

Bywa, że przyjmowane leki powodują objawy choroby. Są to między innymi leki na nadciśnienie tętnicze, choroby płuc, serca środki antykoncepcyjne. Do powstania refluksu szczególnie doprowadzają te, które są zwierają teofilinę. Przyczyną tej dolegliwości może być również niewłaściwy to znaczy zbyt sposób odżywiania się , niewłaściwa dieta oraz stresujący tryb życia.

Zgaga bardzo często zdarza się u kobiet w ciąży. Wtedy iż żołądek pod wpływem wzrostu macicy znajduje się wyżej a w związku z tym bliżej przełyku. Choroba refleksowa dotyczy również niemowląt a przyczyną jest słabo rozwinięty przewód pokarmowy. Warto poznać przyczynę, jaka powoduje u Ciebie refluks żołądkowo-przełykowy, aby móc się pozbyć jego uciążliwych konsekwencji na przykład przełyku Barretta. Przyczyną refluksu najczęściej jest nie właściwa dieta i nie odpowiedni sposób odżywiania. Często jemy szybko i nerwowo a to co zjadamy obfituje w tłuszcz. Przy refluksie bez względu na to czym jest wywołany warto jeść małe porcje i częściej. Nie powinniśmy również zjadać obfitej kolacji po godzinie dziewiętnastej. Choroba powstaje właśnie przez to, że organizm nie ma czasu na trawienie lub produkuje nie potrzebny nam nadmiar kwasu żołądkowego a on wraca do naszego przełyku.
Na tej stronie znajdziesz:
  1. Refluks - Strona główna
  2. Dieta przy refluksie żołądka
  3. Badania
  4. Objawy
  5. Leczenie
  6. Refluks u dzieci
  7. Refluks zółciowy
  8. Przyczyny refluksu
  9. Przełyk Barretta
Leki:Informacje tu przedstawione maja jedynie charakter edukacyjny, i nie są poradą lekarską. Informacje tu podane stosujesz na własną odpowiedzialność. Jeżeli masz problemy, lepiej jednak idź do lekarza.